fbpx
Sreda, 23 Aprila, 2025

Generalni štrajk u Grčkoj

Današnji generalni štrajk radnika i sindikata širom Grčke predstavlja snažan poziv na mere za ublažavanje krize troškova života.

Evropska konfederacija sindikata (EKS) podržala je njihove zahteve i pozvala predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da iskoristi sve raspoložive instrumente kako bi se ponovo uspostavili kolektivni ugovori na svim nivoima.

„Mere štednje su možda zvanično završene, ali njihove strukturalne posledice i dalje su duboko ukorenjene u upravljanju tržištem rada,“ navodi se u pismu predsednika Generalne konfederacije rada Grčke (GSEE), Janisa Panagopulosa i generalnog sekretara Nikosa Fotopulosa.

U okviru mera štednje, takozvana Trojka (u kojoj je Evropska komisija bila ključni član) primorala je Grčku da ukine kolektivne ugovore i ukine određivanje minimalne plate kroz pregovore, što je dovelo do kontinuiranog pada plata i jako negativno uticalo na ekonomiju zemlje.

Prema podacima Instituta za rad GSEE, radnici u Grčkoj kupuju 10% manje proizvoda nego prošle godine, 60% radnika ne može da pokrije osnovne mesečne troškove života, 90% građana štedi na osnovnim prehrambenim namirnicama, a preko 50% stanara troši više od 40% kućnog budžeta na kiriju i grejanje.

Protesti i skupovi održavaju se u gradovima širom zemlje i imaju uticaj na mnoge sektore, uključujući kontrolore letenja, pomorce, prosvetne radnike i opštinske službenike. Masovno učešće moglo bi da izazove potpuni zastoj u saobraćaju i javnim službama.

Ključno je da Evropska unija čuje njihov poziv i iskoristi sve raspoložive mehanizme kako bi ispravila štetu nanetu radnicima. Glavni zahtevi radnika u štrajku odnose se na obnovu kolektivnog pregovaranja i socijalnu pravdu.

„Odluke koje je Evropska komisija donela pre 15 godina i dalje negativno utiču na radnike. Iako je pristup EU sada drugačiji i poziva se na cilj od 80% kolektivnog pregovaranja, radnici u Grčkoj moraju da vide konkretne dokaze tih obećanja. Komisija ne može nastaviti sa strogim sprovođenjem mera štednje, a istovremeno nuditi samo prazne reči u pogledu socijalne podrške i proradničkih politika. Cene u Grčkoj rastu i zbog nekažnjene korporativne pohlepe i kartelskih praksi, što dodatno pogoršava krizu troškova života. Hitnost je realna – bez brze intervencije, novi carinski troškovi će dodatno povećati cene, ostavljajući radnike bez mogućnosti da svojim platama prate rastuće troškove“, izjavila je Ester Linč, generalna sekretarka EKS.

Povezani članci

Najnoviji članci