Podizanje svesti o tome da su žene širom sveta izložene porodičnom i drugim oblicima nasilja, uključujući i nasilje na radnom mestu, jedan je od ciljeva svakog društva. Neophodnost borbe protiv ovog problema sa kojim se na žalost, sve češće suočavamo, proističe naročito iz činjenice što su razmere i prava priroda nasilja nad ženama često skriveni.
Međunarodna konfederacija sindikata (MKS) i njene članice pozivaju da se *što pre usvoje Konvencija Međunarodne organizacije rada 190 (C190) o nasilju i uznemiravanju na radnom mestu, i Preporuka MOR 206 (R206) o nasilju i uznemiravanju na radnom mestu.* To se može sprovesti rodno-zasnovanim pristupom reformama u zakonodavnim politikama, strategijama, i ugovorima o radu koji sprečavaju izloženost nasilju, pružaju podršku žrtvama, uključujući obezbeđivanje posla i zarade, i da se počinioci pozovu na odgovornost.
Istraživanje MKS koje prati ratifikacije C190 za 2024. godinu zaključuje da se sindikati u 18 država fokusiraju na primenu Konvencije nakon njene ratifikacije kako bi ovaj istorijski međunarodni standard rada doveo do realne promene. U još 25 država sindikati imaju za cilj da do 2025. godine države izvrše ratifikaciju. U mnogim državama sindikati zagovaraju C190 i R206 kroz obuke, kampanje za podizanje svesti i aktivno lobiranje, kroz obuke članova i kroz pregovore sa vladama. MKS je izradila i veb-sajt www.c190inaction.org/ sa prikupljenim efikasnim metodama za ratifikaciju i implementaciju C190 koje su koristili sindikati i organizacije iz celog sveta u kretanju ka svetu rada slobodnog od nasilja i uznemiravanja.
U Srbiji se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležava brojnim skupovima i akcijama institucija i brojnih organizacija civilnog društva. Vlada Srbije i ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena na taj dan organizuju konferenciju “Jednake, sigurne, osnažene.”. Ujedinjene nacije u Srbiji i Delegacija EU u Srbiji nizom akcija u novembru i decembru pozivaju na podizanje svesti i zagovaranje promene.
Savez samostalnih sindikata Srbije i ove godine zahteva univerzalnu ratifikaciju i punu primenu MOR Konvencije 190 protiv nasilja i uznemiravanja, apelujući na reforme nacionalnih zakonodavstava i politika i uključivanje relevantnih mera u kolektivnom pregovaranju.
SSSS i Sekcija žena smatraju da su *kolektivni ugovori najefikasnije sredstvo u borbi protiv nasilja* svih oblika kome su izložene žene na svojim radnim mestima.