Analizirajući podatke o broju štrajkova, organizatorima štrajka, zahtevima štrajkača, vremenu trajanja i načinu okončanja štrajka, možemo zaključiti da su osnovni razlozi štrajka ekonomsko-socijalne prirode. Mnogi štrajkovi su u toku 2015. godine bili organizovani kod poslodavaca koji i inače ne rade i ne ostvaruju profit, te je i mogućnost pritiska štrajkača na poslodavce minimalna ili nikakva. Poslodavac nije zainteresovan da zadrži zaposlene koji su u štrajku (protestu), te često dolazi i do masovnih otpuštanja.
Karakteristika štrajkova u 2015. godini je ta da su mnogi od njih prerasli u proteste zaposlenih koji su se odvijali van kruga fabrike – odnosno mesta rada. Karakteristično za 2015. godinu je i da je veliki broj štrajkova organizovan u privatizovanim preduzećima upravo zbog loše privatizacije. Posledica nekih štrajkova je i raskid ugovora o privatizaciji. Takođe, u ovoj godini protestvovali su i sindikati pojedinih sektora u kojima je učestvovao veliki broj radnika. Karakteristično je da je, kao i poslednjih godina, najveći broj zateva štrajkača bio usmeren na ostvarivanje elementarnih prava zaposlenih i da su problemi povezani: izostanak isplate zarada, loša privatizacije, neuplaćivanje doprinosa, smanjenje plata…
U ovom periodu protestvovali su prosvetni radnici, naučnici radnici, poljoprivrednici, policajci, rudari, novinari, radnici komunalnog sektora i radnici Telekoma Srbije. Pored velikih sistema, u protestima i štrajkovima bilo je i pojedinačnih preduzeća.
Gradovi gde su održani štrajkovi i protesti su: Sombor, Šabac, Novi Sad, Beograd, Kragujevac, Vranje, Niš, Čačak, Bajina Bašta, Valjevo, Ljig, Mali Zvornik, Kruševac, Aranđelovac, Vladičin Han, Užice, Smederevska Palanka, Sremska Mitrovica, Novi Pazar, Vrnjačka Banja, Vlasotince, Subotica,Prokuplje, Ivanjica, Pirot,Paraćin, Leskovac, Ada i Veliko Gradište.

Štrajkovi 2015. godina

9. Centar za strana žita – Kragujevac
  10. Ratko Mitrović – Beograd

Protesti 2015. godina