U Savezu samostalnih sindikata Beograda održana je radno-svečana sednica Veća tog sindikata, kojom je obeleženo 124 godine postojanja beogradskog sindikata.
Na sednici je usvojen Poslovnik o radu, imenovani potpredsednici i izabrani članovi Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije iz Veća Saveza samostalnih sindikata Beograda, kao i delegati 17. Kongresa SSSS
Referat povodom 22. marta – Dana SSS Beograda, u kojem su se članovi Veća podsetili na bogatu sindikalnu prošlost, pročitao je glumac Uroš Jakovljević, član beogradskog veća.
Na sednici su dodeljene Prvomajske nagrade SSS Beograda, koje je uručio predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda Dragan Todorović.
On je istakao da “sve u sindikatu 124 godina postojanja te organizacije nas čini privilegovanim što smo deo istorije”, ali da predstavlja i obavezu za naredne generacije da nastave taj put.
Naglasivši da se u organizaciju moraju uključivati što više mladih ljudi, Todorović je naveo da su od 10 članova Sekcije mladih beogradskog sindikata već troje koji su članovi odbora svojih sindikalnih organizacija, “što je dobar način za sticanje iskustva i pravi put ka sindikalnom napredovanju”.
“I to bi trebalo da bude put Sekcije za naredni period. A, da podržavamo mlade svedoči i imenovanje predsednice Sekcije mladih za jedno od potpredsedničkih mesta beogradskog sindikata”, dodao je on.
Gogovreći o studentskim protestima, Todorović je ukazao da je celokupno društvo podeljeno, što se ogleda i u granskim sindikatima, te da bi opredeljivanje strane dovelo do polarizacije unutar organizacije.
“Svedočimo promenama u društvu, a sindikat bi trebalo da bude deo progresivnih snaga koje su za promene, zbog čega ne bi trebalo da ćutimo niti da budemo na repu događaja, ali bi morali dobro da procenimo šta ćemo uraditi. Zahtevi studenata iz našeg ugla nisu sporni, jer i mi godinama ukazujemo da institucije ne funkcionišu. Ali, kako vreme prolazi, a skupovi su sve češći i brojniji, sama podrška nije dovoljna. Na nama je da nađemo rešenje i meru kako ćemo dalje delovati. I u svemu tome moramo sagledati šta želi naše članstvo, počev od sindikalnih organizacija, pa na više. Ovo je i istovremeno test za nas da se vidi da li smo dorasli trenutnoj situaciji”, rekao je Todorović, naglasivši da je prioritet da se sačuva organizacija.
Čestitavši višedecenijsko postojanje i rad beogradskog sindikata, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović je ukazao da je malo sindikata u Evropi koji tako dugo traju i postoje.
Podsetivši da je Savez podržao studentske zahteve, Orbović je rekao da “sada svi u organizaciji govore da bi trebalo nešto da uradimo, ali niko ne kaže šta i kako”.
“Mi nismo dobili ni jedan zahtev niti od jednog granskog sindikata niti teritorije da izađemo na ulice i podržimo studente. Svi govore o tome da bi Savez trebalo da odluči, što je klasično prebacivanje odgovornosti”, kazao je Orbović, dodavši da bi pre bilo kakve odluke morale da se jasno izjasne svi sindikati šta o tome misle.
“Mi ne bi smo smeli da dozvolimo da podelimo organizaciju, da nas podele različiti interesi. Studenti su naša perspektiva i budućnost i uvek će imati našu podršku, jer su i naši zahtevi isti – da pravna država funkcioniše, da institucije rade svoj posao i da postoji nedvosmislena borba protiv korupcije. Mi nećemo ćutati, ali treba da dobro razmislimo koju bitku bijemo i u koju ulazimo i o čemu će, naravno, odlučivati naši organi”, rekao je Orbović.
Govoreći o Prvom maju, Orbović je podsetio da je reč o jednom od praznika koji smo dužni da obeležimo na dostojanstven način.
On je apelovao na sve granske sindikate i teritoriju da se maksimalno angažuju da tog dana budemo “u reprezentativnom broju”.
Potpredsednik Veća SSSS Duško Vuković ukazao je na podele u srpskom društvu, pod čiji uticaj ne bi smela da potpadne i naša organizacija.
“Svako od nas može da ima simpatiju prema nekoj političkoj partiji ili ideologiji, ali kad je u pitanju sindikat i članstvo u sindikatu – nema podele. Oko borbe za veću platu, uslove rada, socijalni dijalog, vladavinu prava… ne smemo da se opredeljujemo. Moramo da budemo hrabar sindikat, koji mora da ceni ovaj društveni trenutak”, rekao je Vuković, dodavši da “treba da ostvarimo apsolutno jedinstvo u ime onih koji su nas birali”.
“Kad neko kaže da postoji 124 godine, to znači da dobro radi, a Sindikat Beograda, naročito poslednjih godina, radi sjajno”, ocenio je sekretar Veća SSSS Zoran Mihajlović.
Sindikat Beograda je, prema njegovim rečima, postao jedna od perjanica Saveza, koji unosi novu energiju, “preko potrebnu našoj organizaciji”.
“Vaše postojanje, rad i trajanje su znak da će i SSSS ostati i opstati u budućnosti”, zaključio je Mihajlović.
Predsednik vojvođanskog sindikata i potpredsednik Veća SSSS Goran Milić kazao je da proteklih 124 godina treba da bude ponos za članove tog sindikata, “ali i svih nas koji smo segment ove organizacije”.
“Beograd je za Srbiju apsolutno svetionik i pokazatelj kako to treba raditi i kako se boriti za članstvo”, rekao je Milić, istakavši da je budućnost u mladim ljudima, koje treba da privlačimo i na kojima ona treba da bude zasnovana.